Kalender

Café Tänkvärt • Ekerö 

27
mar
Datum: 27 mars 2025
Tid: 16:30 – 18:30
Plats:
Ekdungens lokal på Ekuddsvägen 56
Arrangör:
Ekerö kommon

Ekerö kommun bjuder in till Café Tänkvärt, en mötesplats för alla som på något sätt berörs av eller har frågor kring demenssjukdom. Det kan gälla dig själv eller dig som är anhörig.

Café Tänkvärt välkomnar dig till en stunds eftertanke och umgänge. Du träffar kommunens medarbetare. Vi lyssnar, svarar på dina
frågor och erbjuder råd och stöd.

Till Café Tänkvärt behöves ingen föranmälan, det är bara att komma.

Kontaktuppgifter och mer information » pdf i nytt fönster

Livet här och nu • Vallentuna 

5
mar
Datum: 5 mars 2026
Tid: 11:30 – 14:30
Plats:
Åbybergskyrkan, Bergvägen 2, Vallentuna
Arrangör:
Equmeniakyrkan

Equmeniakyrkan i  Vallentuna bjuder in till träff för dig som har en kognitiv sjukdom/demenssjukdom i tidig fas.

Livet här och nu är en mötesplats där du kan träffa andra i liknande situation, samtala och dela gemenskap.

Träffarna hålls på torsdagar, föranmälan krävs. Träffen är avgiftsfri, lunch finns för de som önskar för 40 kr (självkostnadspris).

Kontaktuppgifter och mer information » (pdf)

Webbinarium: Mamma har en demenssjukdom men vägrar ta emot stöd! Hur gör jag? 

5
mar
Datum: 5 mars 2026
Tid: 12:15 – 13:00
Plats:
Online via Zoom
Arrangör:
Seniorglädje

Seniorglädje bjuder in till webbinarium på temat "Mamma har en demenssjukdom men vägrar ta emot stöd! Hur gör jag?"

Det är inte ovanligt att personer som har en demenssjukdom saknar insikt om sina svårigheter och sitt behov av hjälp. Som anhörig kan man känna sig maktlös och hamna i konflikter. Ofta finns också en oro för vad som kan hända med den närstående när man själv inte längre orkar som anhörig.

Under webbinariet ger vi exempel på sätt att hantera dessa situationer.

Webbinariet är avgiftsfritt, föranmälan krävs.

Anmälan och mer information via Seniorglädjes hemsida »

Café Förgätmigej • Linköping 

5
mar
Datum: 5 mars 2026
Tid: 16:30 – 18:00
Plats:
Hagdahlska Huset, seniorcenter, Platensgatan 2
Arrangör:
Demensförbundet, Demensföreningen i Linköping

Träffen är till för dig som har en kognitiv sjukdom/demenssjukdom, dina närstående och övriga intressenter.

”Kan man leva ett gott liv med Alzheimers sjukdom?” Kjell Ehn, skribent i Demensförbundets tidning Leva med demens, samtalar med sin fru Eva.

Kvällen anordnas av Demensförbundet, Demensföreningen i Linköping i sambarbete med Linköpings kommun, ResursPoolen och Studieförbundet Vuxenskolan.

Föranmälan krävs, mer information » (pdf)

Lunchseminarium: Tidig upptäckt • Online 

9
mar
Datum: 9 mars 2026
Tid: 12:00 – 12:45
Plats:
Digitalt via Teams
Arrangör:
FoU Nordost

FoU Nordost bjuder in till lunchwebbinarium på temat "Hur fångar vi bättre upp personer med kognitiv sjukdom?".

Föreläsning handlar om tidiga symtom på kognitiv sjukdom och hur vi ska göra för att identifiera dem tidigt. Vad ska man vara uppmärksam på inom vården och hur kan nya blodprov och digitala tester hjälpa oss?

Föreläser gör Jens Berggren, Vårdenhetschef på Kognitiva mottagningen vid Ersta Sjukhus.

Alla som är intresserade är välkomna att delta

Anmäl dig via FoU Nordosts hemsida senast 6 mars »

Mötesplats Ung anhörig 18–30 år • Sthlm 

10
mar
Datum: 10 mars 2026
Tid: 17:30 – 19:30
Plats:
Ljuspunkten, Norrtullsgatan 12M
Arrangör:
Anhörigstödet i Stockholms läns kommuner och stadsdelar

Du som bor i Stockholms län och är mellan 18 och 30 år – kom och träffa andra i en liknande situation. Vi pratar om det som känns aktuellt för var och en idag.  Den som vill delar med sig av sina erfarenheter, vi lyssnar på varandra och ger råd och stöd.  Du väljer själv om du vill delta vid ett tillfälle eller vid flera. Vi bjuder på en smörgås och te/kaffe. 

Det finns en möjlighet, medan samtalsledarna plockar undan, att stanna kvar för en halvtimmes eftersnack. 

Träffarna är avgiftsfria, föranmälan krävs.

Mötesplats Ung anhörig är en samverkan mellan anhörigstöd i Stockholms läns kommuner och stadsdelar.

Kontaktuppgifter och mer information »

Samtalsgrupp om existentiell hälsa för anhöriga • Bjuv 

11
mar
Datum: 11 mars 2026
Tid: 10:00 – 12:00
Plats:
Svenska kyrkan, Kyrkbacken 3 i Billesholm
Arrangör:
Svenska kyrkan och Centrumkyrkan i Bjuv

Är du anhörig och vill du dela dina tankar, lyssna och få nya perspektiv i en trygg och respektfull miljö? 
Nu startar vi en samtalsgrupp där vi tillsammans utforskar olika teman kring existentiell hälsa. 
Gruppen leds av diakon från Svenska kyrkan, diakon från Centrumkyrkan samt anhörigkonsulent i Bjuvs kommun. 
Sammanlagt anordnas sex träffar under våren. Det är bra om man kan delta på alla tillfällena. 

Till inbjudan »

Sex och åldrande – närhet, lust och rätt att vara • Sthlm 

11
mar
Datum: 11 mars 2026
Tid: 13:00 – 14:00
Plats:
Baltzar träfflokal, Bolinders plan 1
Arrangör:
Stockholms stad, Senior i Stockholm

Suzann Larsdotter, socionom och legitimerad hälso- och sjukvårdskurator samt sexolog, föreläser kring hur sexualiteten kan förändras med åren och hur man kan hitta vägar till trygghet, glädje och kontakt på sina egna villkor. Hon berör även hur sjukdom, mediciner, sorg, nya relationer eller livet på särskilt boende kan påverka möjligheterna att leva som man vill, och vilka sexuella rättigheter man faktiskt har oavsett ålder.

Ingen föranmälan krävs.

Mer information via Stockholms stad hemsida »

Ny arbetsmodell för äldres munhälsa • Online 

11
mar
Datum: 11 mars 2026
Tid: 15:00 – 16:00
Plats:
Online
Arrangör:
FOU nu och Akademiskt centrum för äldretandvård

Akademiskt centrum för äldretandvård bjuder in till webbinarium om en ny arbetsmodell för äldre personers munhälsa. Forskaren och tandhygienisten Jessica Persson Kylén berättar om sin nya avhandling som visar att äldre personer gärna deltar i beslut kring den egna munhälsan. Vidare berättar Persson Kylén och kollegan Sara Björns om den samverkansmodell i Västa Götaland som som tagit form utifrån avhandlingens resultat, samt den nya digitala plattform där handlingsplaner och dokumentation kan föras in. 

Webbinariet är öppet för alla, men du behöver anmäla dig senast den 9 mars.

Till anmälan ›

Nationell Konferens om Kognitiva Sjukdomar • Sthlm & Online 

12
mar
Datum: 12 mars 2026
Tid: 8:30 – 16:00
Plats:
Bonnier Konferens, Stockholm eller Online
Arrangör:
Akademiforum

Akademiformum bjuder in till nationell konferens om kognitiva sjukdomar.

Deltagarnas utvärdering av mötet 2025 visade att behovet av mötesplatser för utbyte av erfarenheter och kunskap är större än någonsin inom området kognitiva sjukdomar. Oklarheter kring kognitiva sjukdomar, diagnostik, biomarkörer och vårdens beredskap och ansvar inför nya behandlingsmetoder mot Alzheimers sjukdom där likvärdig vård över landet förväntas, understryker behovet av dialog och utveckling.

Vid mötet den 12 mars 2026 återvänder vi till Alzheimers sjukdom och vad den sjukdomen egentligen är. Kopplat till det belyser vi återigen det senaste när det gäller blodprover  för att detektera kognitiv sjukdom. Vad är state of the art? Vågar vi lita på blodbiomarkörer? I så fall, vilka ska använda dem?

Vi vet ännu inte om vi får immunterapier mot Alzheimers sjukdom under 2026. En kollega som varit med om att använda ett immunpreparat delar med sig av sina kliniska erfarenheter. Om beslut gällande rekommendation av de nya preparaten kommit tills vi ses i mars, uppdateras innehållet vad beträffar immunterapier.

Ett annat område som belyses är kognitiv testning och hur den bäst och effektivast kan ske. Vilka får egentligen använda kognitiva tester? Måste neuropsykologen göra allt eller kan hen delegera vissa tester? Frågorna är många och vi ser fram emot en spännande dragning och en givande diskussion.

Vi har fortsatt att utöka utrymmet för dialog under dagen. Du som har egna frågeställningar eller svåra ärenden/fall uppmuntras att kontakta oss för att se om vi kan presentera detta i den sista programpunkten ”Kliniskt Forum”.

Program » (pdf)

Anmälan och mer information via Akedemiforums hemsida »

Livet här och nu • Vallentuna 

12
mar
Datum: 12 mars 2026
Tid: 11:30 – 14:30
Plats:
Åbybergskyrkan, Bergvägen 2, Vallentuna
Arrangör:
Equmeniakyrkan

Välkommen till en träff för dig som har en kognitiv sjukdom/demenssjukdom i tidig fas. Livet här och nu är en mötesplats där du kan träffa andra i liknande situation, samtala och dela gemenskap. Träffarna hålls på torsdagar, föranmälan krävs.

Träffen är avgiftsfri, lunch finns för de som önskar för 40 kr (självkostnadspris).

Kontaktuppgifter och mer information » (pdf)